47904
post-template-default,single,single-post,postid-47904,single-format-standard,cookies-not-set,stockholm-core-1.2.1,select-theme-ver-5.2.1,ajax_fade,page_not_loaded,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive
film_czy_zdjecia_slubne_01

Film czy zdjęcia na ślubie? Podpowiadam, na co się zdecydować

Jednym z trudniejszych wyborów, przed jakimi stają przyszli małżonkowie przy okazji organizacji uroczystości zaślubin, jest to, czy zatrudnić samego fotografa bądź samego kamerzystę, czy może zdecydować się na obie te formy rejestracji. Oba rozwiązania mają oczywiście swoje plusy, o których poniżej.

Filmy ze ślubu

Tak jak nie da się zrobić z filmu pamiątki, którą można powiesić na ścianie albo oprawić w ramki i postawić na komodzie w salonie, tak zdjęcia nie oddadzą dynamiki i całej palety emocji, jakie zapewnia nagranie video. Filmowanie to mimo wszystko rzadziej spotykana usługa, jeśli chodzi o śluby i wesela, bo ciągnie się za nim niezbyt dobra opinia. Jeśli by zapytać ludzi, z czym kojarzą im się filmy ze ślubu, to z pewnością znakomita większość wywróciłaby oczy do góry i powiedziała, że jest to jeden z najnudniejszych seansów, jaki można sobie wyobrazić. Rzeczywiście, tak było kiedyś, gdy rejestrowało się po prostu przebieg zdarzeń, bez żadnego kreatywnego podejścia i pomysłu. Postęp w branży ślubnego wideofilmowania jest jednak ogromny i różnorodność usług z nim związanych może przyprawić o zawrót głowy. Para młoda może zlecić wykonanie czegoś na kształt teledysku ślubnego, utrzymanego w romantycznym klimacie. Może on trwać kilka lub kilkanaście minut i stanowić esencję wszystkich najbardziej wzruszających momentów w trakcie trwania uroczystości. Można też poprosić operatora, by podczas montażu „wyłapał” najzabawniejsze smaczki. Oglądanie takich wyselekcjonowanych scen na pewno będzie o wiele bardziej atrakcyjne (tak dla gości, jak i dla głównych bohaterów uroczystości), niż śledzenie kilkugodzinnego nagrania.

film_czy_zdjecia_slubne_02

Reportaż ślubny

Drobiazgową relację z przygotowań i przebiegu wszystkich wydarzeń „okołoślubnych” zapewnia tak zwany reportaż ślubny. Jest to coś, co stanowi połączenie tradycyjnej fotografii ślubnej z reportażem właśnie. Zdjęcia z takiej sesji prezentują nie tylko te najbardziej podniosłe i uroczyste, ale też te najbardziej prozaiczne z sytuacji, jakie maja wtedy miejsce. Przygotowania w domu, makijaż panny młodej, wiązanie krawata pana młodego, krzątanina rodziców, oczekujący w napięciu goście weselni. Te sceny także tworzą niepowtarzalny klimat tego dnia i również zasługują na uwiecznienie. Dzięki reportażowi ślubnemu można zatem uzyskać podobny efekt, co w przypadku filmu. Doświadczony fotograf będzie potrafił „wyłapać” wszystkie najciekawsze chwile i zapisać je w pamięci aparatu.

Więcej informacji o reportażu znajdziecie w innym tekście na blogu Jak powinien wyglądać dobry reportaż ślubny?

film_czy_zdjecia_slubne_03

Fotografia ślubna i film – na co się zatem zdecydować?

Jeśli ma się taką możliwość i zaplecze finansowe, to doradzałbym zatrudnienie zarówno fotografa, jak i kamerzysty. Jeśli jednak budżet na to nie pozwala, to sądzę – nie tylko z racji swojej specjalizacji – że to zdjęcia stanowią lepszą pamiątkę. Można dzięki nim przekazać równie dużo emocji, co za pośrednictwem filmu. Poza tym z pewnością na weselu znajdzie się wielu chętnych filmowców – amatorów. Z wykorzystaniem własnych telefonów bądź innego sprzętu będą nagrywać co ciekawsze momenty.