47468
post-template-default,single,single-post,postid-47468,single-format-standard,stockholm-core-1.2.1,select-theme-ver-5.2.1,ajax_fade,page_not_loaded,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive
reportaz_slubny_poznan_03

Jak powinien wyglądać dobry reportaż ślubny?

Fotograf ślubny musi posiadać nie tylko dobry warsztat, ale też wyczucie chwili, pozwalające na „łapanie” wyjątkowych momentów. To przecież nie z tych pozowanych i ustawianych zdjęć cieszymy się najbardziej. Najciekawsze są te obrazujące spontaniczne reakcje lub po prostu ciekawe kadry, mające w sobie „to coś”. Podczas reportażu ślubnego okazji do wykonania takich fotografii jest co nie miara, a dobry fachowiec będzie niczym cień, który niezauważony wtopi się w tłum i za pomocą przycisku w aparacie wyłapie same najciekawsze smaczki i najbardziej wzruszające chwile.

Przygotowania do reportażu ślubnego

Przygotowania do wykonania reportażu ślubnego należy zacząć od rozmowy z narzeczonymi oraz ich bliskimi. Dzięki temu fotograf zatrudniony do realizacji takiego zlecenia będzie miał okazję lepiej poznać ludzi, których będzie obserwował i uwieczniał w najważniejszym dniu ich życia. Oczekiwania poszczególnych par mogą bardzo różnić się między sobą, zarówno jeśli chodzi o chwile, w których życzą sobie obecności fotografa, jak i charakter zdjęć, które mają być pamiątką z tej uroczystości. Jasne określenie swoich wyobrażeń i oczekiwań i rozwianie wszelkich wątpliwości na początkowym etapie jest ważne, by podczas ślubu i wesela wszystko, mówiąc kolokwialnie, szło gładko.

Na czym właściwie polega reportaż ślubny?

Fotografie ślubne z przeszłości znacząco różnią się od tych, jakie wykonuje się obecnie. Kiedyś większość zdjęć wykonywanych podczas tej wyjątkowej uroczystości było pozowanych i mało naturalnych. Wynikało to po części z możliwości technologicznych i z faktu, że fotografia cyfrowa była wtedy w powijakach, ale też z panującej ówcześnie mody. Dziś młodzi ludzie, którzy planują rozpoczęcie wspólnej drogi przez życie chcą, aby zapis fotograficzny tego momentu był jak najbardziej autentyczny, szczery, nieudawany i by na zdjęciach były widoczne zarówno te bardzo wzruszające, jak i te zabawne sytuacje, a takich przecież na weselu nie brakuje. Fotograf wykonujący reportaż ślubny musi się zatem poniekąd wcielić w rolę dziennikarza, który przedstawia wydarzenia takimi, jakimi są, ze wszystkimi odcieniami emocji.

reportaz_slubny_poznan_01

Wyczucie estetyczne i umiejętności fotografa

Jakość ślubnych zdjęć zależy nie tylko od umiejętności reporterskich, ale też technicznych. Umiejętność wykorzystania światłocienia oraz fotografowania wymagających kadrów (np. goście tańczący w dymie scenicznym albo ciekawych rzeczy dziejących się w drugim planie). Dobry warsztat jest naprawdę istotny, by móc zamknąć w jednym kadrze ogrom emocji, miłość, radość i wzruszenie. Między innymi dlatego warto zlecać takie sesje profesjonalistom z dużym doświadczeniem. Zapoznając się z portfolio fotografa, narzeczeni mogą łatwo ocenić, czy jego wrażliwość, poczucie humoru i umiejętności są takie, na jakich im zależy. Trzeba przecież pamiętać, że po drugiej stronie aparatu również stoi człowiek. To w dużej mierze od niego zależy, jaka pamiątkę ze ślubu i wesela będzie się miało na całe życie.

reportaz_slubny_poznan_02

Chcesz zobaczyć, jak pracuję? Kliknij tutaj i zobacz przykład wykonanego przeze mnie reportażu ślubnego.