47899
post-template-default,single,single-post,postid-47899,single-format-standard,cookies-not-set,stockholm-core-1.2.1,select-theme-ver-5.2.1,ajax_fade,page_not_loaded,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive
7_pytan_do_fotografa

7 pytań, które warto zadać fotografowi przez załatwieniem formalności

Organizacja ślubu i wesela to bardzo duże przedsięwzięcie organizacyjne i logistyczne, dlatego tam, gdzie to możliwe, warto korzystać z doświadczenia innych, by oszczędzić sobie błędów i zbędnego stresu. Tak jest m.in. z zatrudnianiem fotografa. O co warto go zapytać, by uniknąć niedomówień i rozczarowań? O tym poniżej.

1. Jakie doświadczenie ma fotograf?

Rzadko kiedy zdarza się, by do sesji i reportażu ślubnego zatrudniać fotografa bez doświadczenia. Jest to na tyle ważna uroczystość, że na wpadki nie można sobie pozwolić. Dlatego warto zapytać fotografa, jak długo pracuje przy sesjach ślubnych i poprosić go o przedstawienie portfolio. Jest to łatwiejsze, jeśli szukamy ofert na własną rękę, w Internecie. Profesjonalni fotografowie zawsze prezentują tam efekty swojej pracy i na tej podstawie można łatwo ocenić, czy ich styl nam odpowiada, czy nie.

2. Czy fotograf umożliwia realizację pomysłów pary młodej?

Co fotograf to inny styl pracy. Ja pozostaję otwarty na wszelkie pomysły swoich klientów i doradzę, jak je dobrze wykorzystać. Są też tacy fotografowie, którzy trzymają się raczej własnej wizji. Jeśli zatem zależy Wam, aby zdjęcia były w pełni zgodne z Waszymi wyobrażeniami, przygotujcie się szczegółowo do rozmowy z wybranym specjalistą i zapytajcie, czy będzie w stanie je spełnić.

7_pytan_do_fotografa

3. Jakim sprzętem dysponuje fotograf ślubny?

Nie bez powodu mówi się, że profesjonalnego fotografa można poznać nie tylko po jego umiejętnościach, ale też po sprzęcie, jakiego używa. Oczywiście nie musi to być najnowocześniejszy i najbardziej zaawansowany technologicznie aparat. Niektórzy fachowcy lubią stosować bardziej analogowe rozwiązania, dzięki czemu także udaje im się uzyskać doskonałe efekty. Ważne jest, aby znał swój sprzęt, potrafił o nim opowiedzieć i znać jego możliwości. No i oczywiście musicie upewnić się, że na wypadek awarii, będzie miał na podorędziu drugi aparat.

4. Jakie godziny pracy proponuje fotograf ślubny?

Rzadko jest tak, że fotograf towarzyszy weselnikom do samego końca imprezy. Zazwyczaj już około 1.00 – 2.00 w nocy kończy swoją pracę. Jeśli komuś zależy na tym, aby każda minuta uroczystości miała swoją dokumentację fotograficzną, trzeba koniecznie dowiedzieć się, czy jest taka możliwość i czy stawka za dodatkowe godziny jest taka sama, co w przypadku tych uwzględnionych w pakiecie.

5. Jaki jest zakres usług fotografa na wesele?

Niedomówienia i niedoinformowanie to najgorszy wróg, jeśli chodzi o współpracę z fotografem ślubnym. Podczas omawiania szczegółów trzeba koniecznie dowiedzieć się, jaki jest zakres usług, za które będzie się płaciło. Czy obejmują one także fotografowanie przygotowań do ślubu, czy tylko uroczystość w kościele/urzędzie i wesele. Czy sesja plenerowa, organizowana w dniu wesela, jest dodatkowo płatna? Wreszcie, czy dojazd fotografa jest w cenie? O to wszystko warto, a nawet trzeba zapytać już na początku.

7_pytan_do_fotografa

6. W jaki sposób zostaną przekazane zdjęcia ślubne?

Większość fotografów ślubnych zapewni swoim klientom fotografie na pendrive oraz możliwość wyboru zdjęć do albumów oraz przygotowanie 3 gotowych egzemplarzy. (Po jednej dla każdej pary rodziców i nowo młodych małżonków) a także zapewni dostęp do galerii internetowej, którą można udostępnić gościom. Warto jednak zawsze o to zapytać.

7. Jak fotograf ślubny zabezpiecza się kiedy dojdzie do wypadku losowego?

Bywa tak, że jakieś niefortunne zrządzenie losu powoduje, że fotograf nie może w umówionym dniu stawić się do pracy. Trzeba dowiedzieć się, co przewiduje on na taką ewentualność.