4894
post-template-default,single,single-post,postid-4894,single-format-standard,stockholm-core-1.2.1,select-theme-ver-5.2.1,ajax_fade,page_not_loaded,menu-animation-underline,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive

Ślub cywilny w plenerze poza Urzędem Stanu Cywilnego już legalny!


slub_w_plenerze_01

Ślub w plenerze to fajna opcja. Niestety do tej pory – raczej rzadkie zjawisko w naszym kraju, a jeśli już komuś się udało to nie do końca legalnie (pomijając kwestie chorobowe lub pozostawania w zakładzie karnym). Najwyraźniej ustawodawca przypadkiem był na takim ślubie, spodobało mu się i zrozumiał, że inne kraje już od dawna nie robią problemów z tego typu zachciankami. Postanowił nieco dostosować przepisy do aktualnych czasów oraz coraz to większego zainteresowania takim rozwiązaniem. Co mnie jako fotografa ślubnego niezmiernie cieszy. I tak oto od marca 2015 roku wchodzi w życie ustawa “Prawo o aktach stanu cywilnego”, która m.in. przewiduje, że pary będą mogły wziąć ślub także poza urzędem stanu cywilnego. Oczywiście jeżeli “wskazane miejsce zapewnia zachowanie uroczystej formy ceremonii oraz bezpieczeństwo jej uczestników” – ma to oceniać kierownik Urzędu Stanu Cywilnego.

slub_w_plenerze_02

ŚLUB CYWILNY POZA URZĘDEM STANU CYWILNEGO

Ale nie rozpędzajcie się za bardzo… Ekstremalne pomysły typu ślub pod wodą, w czołgu, helikopterze, czy w lektyce podczas pielgrzymki do Lichenia raczej nie przejdą. Cieszy natomiast fakt, iż coraz więcej domów weselnych oferuje już świetnie przygotowane miejsca do takich ślubów. Niestety na w pełni legalny ślub kościelny w plenerze przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, a może nie doczekamy się nigdy?! Aktualnie sprawa wygląda tak, że nie można wziąć ślubu kościelnego poza kościołem na ziemi niepoświęconej. Aby poświęcić dane miejsce musi przybyć chyba jakiś biskup lub ktoś inny z górnych partii kościoła, nie wiem dokładnie. Tak czy inaczej jest to trudna i kosztowna misja – ale nie niemożliwa (choć zapewne większość par sobie odpuści, gdy dowie się ile z tym zachodu). Jeśli ktoś jest naprawdę zainteresowany to polecam skontaktować się z jakąś agencją ślubną/konsultantem ślubnym. Oni zapewne wiedzą więcej ode mnie w tej kwestii.
Ślub cywilny poza Urzędem Stanu Cywilnego ma kosztować 1000pln (dochód gminy). Plus opłata dodatkowa (opłata nie może przekroczyć połowy przeciętnego wynagrodzenia, które według najnowszych danych wynosi 3893pln).

slub_w_plenerze_03

ŚLUB HUMANISTYCZNY

Klikając TUTAJ możecie zobaczyć przykładowy ślub plenerowy Sandry i Pascala. Szczerze polecam ślub poza urzędem. Miałem przyjemność być na kilku tzw. humanistycznych ślubach w minionym roku i stwierdzam, że to naprawdę świetna sprawa. Zapewniam Was, że takie rozwiązanie z perspektywy fotografa ślubnego jest o wiele ciekawsze i bardziej komfortowe od tradycyjnego ślubu w USC. Tam co 15 minut wchodzi kolejna para i jest to bardzo zmechanizowany proces. Oczywiście istnieje niewielkie ryzyko, że pogoda nie dopisze ale wówczas wystarczy rozdać gościom po parasolce i jest git. A wypowiadanie przysięgi małżeńskiej w strugach deszczu… to dopiero romantiko 🙂 Udanych plenerów!